Darbo kodekso 30 straipsnyje įtvirtintos nuostatos, kad darbdavys privalo sukurti tokią darbo aplinką, kurioje darbuotojas ar darbuotojų grupė nepatirtų priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių, įžeidžiančių veiksmų, kuriais kėsinamasi į darbuotojo ar darbuotojų grupės garbę ir orumą, fizinį ar psichologinį neliečiamumą ar kuriais siekiama darbuotoją ar darbuotojų grupę įbauginti, sumenkinti ar įstumti į beginklę ir bejėgę padėtį (užkirsti kelią mobingui), todėl kiekvienas darbdavys privalo imtis visų būtinių priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų pagalbai asmenims, patyrusiems smurtą ar priekabiavimą suteikti.
Viena iš privalomųjų priemonių, įtvirtintų įstatyme – organizuoti darbuotojams mokymus apie smurto ir priekabiavimo pavojus, prevencijos priemones, darbuotojų teises ir pareigas smurto ir priekabiavimo srityje.
Darbdaviui netinkamai vykdant savo įstatymines pareigas, darbuotojai, dėl to patyrę žalą, gali reikalauti žalos atlyginimo iš darbdavio. Be to, už darbo įstatymų nesilaikymą, t.y. pareigos organizuoti mokymus pažeidimą, darbdaviui gali būti taikoma administracinė atsakomybė – bauda pagal Administracinių nusižengimų kodekso 96 straipsnį – nusižengus pirmą kartą skiriama bauda nuo 240 iki 880 EUR, nusižengus pakartotinai – nuo 900 iki 1400 EUR.
Jeigu mokymai nėra organizuojami, smurto ir priekabiavimo atvejai gali būti dažnesni, dėl to darbuotojai gali patirti žalą.
Smurto ir priekabiavimo prevencijos mokymų programa gali apimti:
Smurto ir priekabiavimo formas bei atpažinimo būdus;
Smurto ir priekabiavimo prevencijos priemones;
Smurto ir priekabiavimo pavojus;
Darbuotojų elgesio taisykles;
Pranešimų apie smurtą ir priekabiavimą teikimo tvarką ir jų tyrimą;
Atsakomybę smurtavusiam ir/ar priekabiavusiam darbuotojui;
Pagalbos priemones nukentėjusiam darbuotojui;
Konfidencialumo ir asmens duomenų apsaugos klausimus;
Kitas darbuotojų ir darbdavio pareigas.
Domina darbo teisė? Daug naudingų darbo teisės patarimų rasite čia (spauskite nuorodą)