SMURTO IR PRIEKABIAVIMO PREVENCIJOS POLITIKA – ĮMONĖMS, KURIOSE DIRBA DAUGIAU KAIP 50 DARBUOTOJŲ

smurto ir priekabiavimo prevencijos politika

Darbo kodekso 30 straipsnyje įtvirtintos nuostatos, kad darbdavys privalo sukurti tokią darbo aplinką, kurioje darbuotojas ar darbuotojų grupė nepatirtų priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių, įžeidžiančių veiksmų, kuriais kėsinamasi į darbuotojo ar darbuotojų grupės garbę ir orumą, fizinį ar psichologinį neliečiamumą ar kuriais siekiama darbuotoją ar darbuotojų grupę įbauginti, sumenkinti ar įstumti į beginklę ir bejėgę padėtį (užkirsti kelią mobingui), todėl kiekvienam darbdaviui, kurio vidutinis darbuotojų skaičius yra didesnis nei 50, smurto ir priekabiavimo prevencijos politika yra privaloma. Darbdaviai, kurių vidutinis darbuotojų skaičius yra mažesnis nei 50, neprivalo, tačiau gali savo nuožiūra tvirtinti tokią politiką kaip priemonę, kuria siekiama užtikrinti darbuotojų gerovę darbo aplinkoje.

Darbdaviui netinkamai vykdant savo įstatymines pareigas, darbuotojai, dėl to patyrę žalą, gali reikalauti žalos atlyginimo iš darbdavio. Be to, už darbo įstatymų nesilaikymą, t.y. pareigos tvirtinti politiką pažeidimą, darbdaviui gali būti taikoma administracinė atsakomybė – bauda pagal Administracinių nusižengimų kodekso 96 straipsnį – nusižengus pirmą kartą skiriama bauda nuo 240 iki 880 EUR, nusižengus pakartotinai – nuo 900 iki 1400 EUR.

Jeigu smurto ir priekabiavimo prevencijos politika nėra patvirtina, gali kilti sunkumų taikant atsakomybę smurtavusiam ir/ar priekabiavusiam darbuotojui, kadangi pagal teismų praktiką vertinant darbuotojo pažeidimo sunkumą taip pat turi būti įvertinta, kiek aiškiai buvo įtvirtintos darbuotojo pareigos, kurias jis pažeidė. Tokios pareigos gali būti įtvirtintos politikoje, o už jų pažeidimą darbuotojui gali būti numatyta atsakomybė.

Svarbu, jog prieš tvirtinant smurto ir priekabiavimo prevencijos politiką, turi būti įgyvendintos informavimo ir konsultavimo procedūros (Darbo kodekso 206 straipsnis).

Smurto ir priekabiavimo prevencijos politikoje gali būti numatyta:

Smurto ir priekabiavimo formos bei atpažinimo būdai;

Darbuotojų etikos taisyklės;

Pranešimų apie smurtą ir priekabiavimą tvarka;

Komisijos sudarymas ir pranešimų tyrimas;

Konfidencialumo pareiga;

Atsakomybė smurtavusiam ir/ar priekabiavusiam darbuotojui;

Pagalbos priemonės nukentėjusiam darbuotojui;

Smurto ir priekabiavimo prevencijos priemonės;

Kitos darbuotojų ir darbdavio pareigos.

Pageidaujate įsigyti Jūsų verslui parengtą smurto ir priekabiavimo prevencijos politiką? Susisiekite +37060538755

Susiję įrašai

Advokatė Evelina Kiznė - aukščiausios kvalifikacijos teisininkė, specializuojasi darbo, įmonių, šeimos teisės srityse.
Jei norite registruotis teisinei konsultacijai ir aptarti Jums iškilusį klausimą bei gauti kvalifikuotą teisininį patarimą, maloniai prašome susisiekti telefonu +370 605 38 755

Naujausi įrašai

Darbuotojo teisė atsijungti ir būti nepasiekiamam po darbo valandų
2024-08-28
Kas yra juridinio asmens nemokumas ir kaip jis nustatomas?
2024-08-17
Darbuotojo padarytos žalos atlyginimas darbdaviui, jos atlyginimo sąlygos
2024-06-14