Akcijų pirkimas pardavimas 2023

Teisės aktai

Akcijų pirkimas pardavimas 2023 turi būti atliekamas laikantis teisės aktų reikalavimų. Priešingu atveju akcijų pirkimo pardavimo sandoris gali būti nuginčytas ar laikomas negaliojančiu nuo jo sudarymo momento. Uždarųjų akcinių bendrovių akcijų pirkimui padavimui taikytinas Civilinis kodeksas, Akcinių bendrovių įstatymas, kiti teisės aktai.

Pranešimas

Apie ketinimą parduoti visas ar dalį uždarosios akcinės bendrovės akcijų akcininkas privalo raštu pranešti uždarajai akcinei bendrovei. Akcininkas pranešime turi nurodyti perleidžiamų akcijų skaičių pagal klases ir pardavimo kainą.

Pirmumo teisė

Pirmumo teisę įsigyti visas parduodamas uždarosios akcinės bendrovės akcijas turi akcininko pranešimo apie ketinimą parduoti akcijas gavimo uždarojoje akcinėje bendrovėje dieną buvę jos akcininkai.

Pranešimas akcininkams

Uždarosios akcinės bendrovės vadovas ne vėliau kaip per 5 dienas nuo akcininko pranešimo apie ketinimą parduoti akcijas gavimo dienos privalo kiekvienam uždarosios akcinės bendrovės akcininkui pranešti pasirašytinai arba išsiųsti registruotu laišku pranešimą, kuriame turi būti nurodyta parduodamų akcijų skaičius pagal klases, siūloma pardavimo kaina ir terminas, per kurį akcininkas gali pranešti uždarajai akcinei bendrovei apie pageidavimą pirkti parduodamų akcijų. Terminas negali būti trumpesnis kaip 10 dienų ir ilgesnis kaip 21 diena nuo bendrovės pranešimo ar registruoto laiško išsiuntimo dienos.

Ne vėliau kaip per 30 dienų nuo akcininko pranešimo apie ketinimą parduoti akcijas gavimo dienos uždarosios akcinėsbendrovės vadovas turi pranešti akcininkui apie kitų akcininkų pageidavimą pirkti visas jo parduodamas akcijas.

Akcininkų sutikimas įsigyti akcijas

Jei vienas ar keli uždarosios akcinės bendrovės akcininkai per nustatytą terminą pareiškė pageidavimą pirkti visas akcininko parduodamas uždarosios akcinės bendrovės akcijas, akcininkas šias akcijas privalo parduoti pageidavimą pareiškusiems akcininkams (vienam ar keliems). Pageidavimą pareiškę akcininkai visas šias akcijas už kainą, ne mažesnę, nei buvo nurodyta pranešime, privalo nupirkti apmokėdami ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo tos dienos, kurią uždaroji akcinė bendrovė gavo pranešimą apie ketinimą parduoti akcijas, jei su akcijas parduodančiu akcininku nesusitariama kitaip. Akcijas parduodantis asmuo turi teisę pareikalauti, kad pirkėjas pateiktų adekvatų kainos už akcijas apmokėjimo užtikrinimą (banko garantiją, įkeitimą ir kt.).

Jei siūlomų parduoti akcijų paklausa viršija jų pasiūlą, pageidaujantiems įsigyti naujų akcijų akcininkams akcijos skirstomos proporcingai jiems priklausančių akcijų skaičiui.

Akcininkų atsisakymas įsigyti akcijas

Jei per šiame straipsnyje nustatytus terminus uždarosios akcinės bendrovės vadovas akcininkui praneša, kad kiti akcininkai nepageidauja įsigyti visų ketinamų parduoti akcijų, arba pranešimo nepateikia, akcininkas įgyja teisę savo nuožiūra akcijas parduoti už kainą, ne mažesnę, nei buvo nurodyta jo pranešime apie ketinimą parduoti akcijas.

Nebūtina laikytis tvarkos

Uždarosios akcinės bendrovės akcininkas turi teisę parduoti akcijas nesilaikydamas aptartos akcijų pardavimo tvarkos, jeigu uždarojoje akcinėje bendrovėje yra du akcininkai ir vienas iš jų visas ar dalį akcijų parduoda kitam tos uždarosios akcinės bendrovės akcininkui.

Uždarosios akcinės bendrovės įstatuose gali būti nustatyta, kad pirmumo teisė netaikoma, taip pat gali būti nustatyta kitokia akcijų pardavimo tvarka.

Akcijų pirkimo pardavimo sutarties forma

Uždarosios akcinės bendrovės akcijų pirkimo–pardavimo sutartis yra paprastos rašytinės formos, išskyrus atvejus, kai Civilinis kodeksas nustato privalomą notarinę formą.

Notarine forma turi būti sudaromi uždarųjų akcinių bendrovių akcijų pirkimo-pardavimo sutartys, kai parduodama 25 procentai ar daugiau uždarosios akcinės bendrovės akcijų arba akcijų pardavimo kaina yra didesnė kaip 14 500 eurų, išskyrus atvejus, kai uždarosios akcinės bendrovės akcininkų asmeninės vertybinių popierių sąskaitos perduotos tvarkyti juridiniam asmeniui, turinčiam teisę atidaryti ir tvarkyti finansinių priemonių asmenines sąskaitas, arba uždarosios akcinės bendrovės akcijos parduodamos sudarius valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausančių akcijų privatizavimo sandorį.

Akcijų pirkimo pardavimo sandorio skaidymas

Draudžiama skaidyti sandorį siekiant išvengti notarinės formos. Teismai, nagrinėdami bylas dėl akcijų pirkimo pardavimo sandorių pripažinimo negaliojančiais, vertina, ar sudaryti sandoriai nėra vienas į dalis išskaidytas sandoris. Jei sandoris buvo išskaidytas nesilaikant notarinės formos, tai yra savarankiškas teisinis pagrindas sandorį laikyti negaliojančiu CK 1.93 straipsnio pagrindu. Kai sandoris negalioja, viena jo šalis privalo grąžinti kitai sandorio šaliai visa, ką yra gavusi pagal sandorį (restitucija). Kai negalima grąžinti to, ką yra gavusi, natūra, – atlyginti to vertę pinigais, jeigu įstatymai nenumato kitokių sandorio negaliojimo pasekmių.

Apmokestinimas

Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 30 punktas numato pajamų, gautų pardavus akcijas, apmokestinimo sąlygas. Kai akcijų pardavėjas yra fizinis asmuo, pardavus akcijas reikia sumokėti gyventojų pajamų mokestį. Neapmokestinamos pajamos, gautos už parduotas akcijas, kai jų įsigijimo kainos ir kitų realizavimu susijusių išlaidų skirtumas neviršija 500 EUR per mokestinį laikotarpį. Išskyrus tikslinėse (ofšorinėse) teritorijose įsteigtų vienetų išleistas finansines priemones. Ši lengvata netaikoma tuo atveju, kai akcininkas akcijas parduoda arba kitaip perleidžia nuosavybėn šias akcijas išleidusiam vienetui, kai vertybiniai popieriai laikomi parduotais pagal Gyventojų pajamų įstatymo 11 straipsnį, taip pat parduodant ar kitaip perleidžiant akcijas, kurios gautos Gyventojų pajamų įstatymi 2 straipsnio 14 dalies 1 punkte nurodytu atveju (akcijų nominalios vertės padidinimo atveju lengvata netaikoma pajamų daliai, kuri lygi akcijos nominalios vertės padidinimo sumai).

Žinotina, jog parduodant akcijas jų kainai nėra taikomas pridėtinės vertės mokestis.

Norite pirkti ar parduoti akcijas? Registruokitės konsultacijai +37060538755

Susiję įrašai

Advokatė Evelina Kiznė - aukščiausios kvalifikacijos teisininkė, specializuojasi darbo, įmonių, šeimos teisės srityse.
Jei norite registruotis teisinei konsultacijai ir aptarti Jums iškilusį klausimą bei gauti kvalifikuotą teisininį patarimą, maloniai prašome susisiekti telefonu +370 605 38 755

Naujausi įrašai

Teismų praktika / Nuotolinio darbo taisyklės
Teismų praktika / Nuotolinio darbo tvarkos taisyklės
2024-11-01
Darbuotojo teisė atsijungti ir būti nepasiekiamam po darbo valandų
2024-08-28
Kas yra juridinio asmens nemokumas ir kaip jis nustatomas?
2024-08-17