Seimas pritarė Darbo kodekso pakeitimams, kurie suteiks daugiau garantijų ir apsaugos darbuotojams, supaprastins tvarką kreipiantis dėl darbo ginčo, nustatys papildomus kriterijus nustatant minimalų darbo užmokestį ir kt. Dalis pokyčių jau įsigaliojo, o kiti įsigalios nuo 2025 m. sausio 1 d. Iš viso buvo daugiau ar mažiau keičiamos 32 Darbo kodekso įstatymų nuostatos, tačiau šiame straipsnyje apžvelgiami svarbiausi pokyčiai.
Jau įsigalioję ir taikomi Darbo kodekso pakeitimai:
- Metais ir mėnesiais skaičiuojami terminai pasibaigs darbo dieną.
Darbo kodekso 14 straipsnio 3 dalis, reglamentuojanti metais ir mėnesiais apibrėžtų terminų skaičiavimą papildyta nuostata, jog jeigu paskutinė metais ir mėnesiais skaičiuojamo termino diena yra ne darbo ar švenčių diena, termino pabaigos diena bus laikoma po jos einanti darbo diena. Įstatymų leidėjas detalizavo, jog toks termino pabaigos skaičiavimas mutatis mutandis bus taikomas ir kadencijos termino pabaigai nustatyti.
- Patikslinta darbo sutarties nutraukimo tvarka išbandymo laikotarpiu
Aiškiau apibrėžta Darbo kodekso 36 straipsnio 4 dalis, kurioje nustatyta kokia tvarka darbuotojas gali nutraukti darbo sutartį išbandymo laikotarpiu, tačiau faktiškai tvarka išlieka ta pati – darbuotojas iki išbandymo termino pabaigos gali pateikti prašymą darbdaviui dėl darbo sutarties nutraukimo, tai gali padaryti nors ir paskutinę termino dieną. Darbdavys apie darbuotojo apsisprendimą turi būti įspėtas prieš tris darbo dienas iki darbo sutarties nutraukimo. Gavęs įspėjimą darbdavys, pasibaigus įspėjimo terminui, kuris gali baigtis ir po išbandymo termino pabaigos, privalo įforminti darbo sutarties pasibaigimą.
- Nutraukiant darbo sutartį nebesvarbu, ar darbuotojas įgijo teisę į visą senatvės pensiją dirbdamas pas tą darbdavį, svarbiausia – sukako senatvės pensijos amžių
Jei darbuotojas sukako senatvės pensijos amžių, tokia aplinkybė laikoma svarbia priežastimi nutraukiant darbo sutartį darbuotojo iniciatyva, nesvarbu, ar darbuotojas įgijo teisę į visą senatvės pensiją dirbdamas pas tą darbdavį, ar ne. Tačiau ir naikinat perteklines darbo funkcijas nebus svarbu, ar darbuotojas įgijo teisę į visą senatvės pensiją dirbdamas įmonėje ar ne, nustatant atleidžiamų darbuotojų atrankos kriterijus pirmenybė dirbti nebus suteikiama darbuotojams, kurie sukako senatvės pensijos amžių.
- Nesant galimybės prieššventinę dieną sutrumpinti darbo laiko – viršvalandžiai.
Darbo kodekso pakeitimais siekiama užtikrinti, kad darbuotojams prieššventinėmis dienomis būtų užtikrinamas tinkamas apmokėjimas už darbą, jei nėra galimybės trumpinti darbo dienos viena valanda. Tokios galimybės nesant, už šią valandą bus apmokama kaip už viršvalandinį darbą – ne mažesnis kaip 1,5 darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis.
- Daugiau kriterijų nustatant minimalų darbo užmokestį.
Minimalus darbo užmokestis, be kitų kriterijų, nuo šiol bus nustatomas, atsižvelgiant i ir į žmonių perkamąją galią, t. y. pragyvenimo išlaidas. Šis pakeitimas priimtas siekiant įgyvendinti Direktyvos dėl deramo minimaliojo atlyginimo nustatymo nuostatas ir užtikrinti tinkamas gyvenimo ir darbo sąlygas.
- Nustatyti kriterijai nacionaliniu lygiu veikiančioms darbdavių organizacijoms
Nacionaliniu lygmeniu veikiančios darbdavių organizacijos nuo šiol turės atitikti Darbo kodekso 182 straipsnio 5 dalyje nustatytus kriterijus. Darbo kodekso 182 straipsnio 5 dalyje numatyti kriterijai bus taikomi darbdavių organizacijoms, kurios po šio Darbo kodekso straipsnio pakeitimo įsigaliojimo dienos pradės derėtis dėl nacionalinės (tarpšakinės) kolektyvinės sutarties sudarymo ir (ar) kurios pretenduos į naujos kadencijos Lietuvos Respublikos trišalės tarybos sudėtį.
Pakeitimai, kurie įsigalios nuo 2025 m. sausio 1 d.:
- Smurtavęs ir priekabiavęs vadovas nuo šiol „neišsisuks“
Už smurtą ir priekabiavimą galės būti baudžiamas juridinio asmens vadovas, jeigu jis tuos veiksmus atliko. Šiais pakeitimais siekiama darbuotojams suteikti daugiau apsaugos nuo smurto ir priekabiavimo darbe. Atitinkamai, keičiamas ne tik Darbo kodeksas, bet ir Administracinių nusižengimų kodekso 96 straipsnis.
- Susitarimuose dėl papildomo darbo turės būti nustatyta papildomų teisių ir pareigų suteikimo tvarka
Jei darbuotojas, atlikdamas susitarime dėl papildomo darbo numatytą papildomą darbo funkciją, įstatymų nustatyta tvarka, įgyja papildomų teisių ir pareigų, pvz. papildomų atostogų, trumpesnį darbo laiką, ar ilgesnį poilsio laiką, tokių teisių ir pareigų suteikimo tvarka turės būti nustatyta susitarime dėl papildomo darbo. Taigi, darbuotojui jau susitarimo sudarymo metu bus aišku, kokia tvarka jis galės naudotis papildomomis teisėmis ir pareigomis. Ši įstatymo nuostata dėl papildomų teisių ar pareigų suteikimo tvarkos taikoma 2025 m. sausio 1 d. ir vėliau sudaromiems susitarimams dėl papildomo darbo, tačiau darbo santykių šalys gali susitarti ir pakeisti iki 2024 m. gruodžio 31 d. sudarytus susitarimus dėl papildomo darbo pagal nuo 2025 m. sausio 1 d. galiosiančias Darbo kodekso nuostatas.
- Supaprastintas vadovų priėmimas į darbą
Įsigaliojus pakeitimams, apie vadovo priėmimą į darbą Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniam skyriui bus privaloma pranešti mažiausiai prieš vieną darbo valandą iki numatytos darbo pradžios. Socialinės apsaugos ir darbo ministras atkreipė dėmesį, kad „Vadovas versle gali būti keičiamas bet kurią minutę, akcininkui priėmus sprendimą, todėl pranešti iš vakaro ne visada yra įmanoma. Numatome tokią galimybę pranešti prieš 1 valandą“. Iki šiol galiojančioje Darbo kodekso redakcijoje reikalaujama, kad pranešimas dėl vadovo priėmimo į darbą būtų pateikiamas mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios.
- Bankrutavus įmonei darbuotojams bus mokamos ilgalaikio darbo išmokos
Kita naujovė – bankrutavus įmonei, darbo netekę darbuotojai gaus ilgalaikio darbo išmoką, į kurią iki šiol teisės neturėjo. Ilgalaikio darbo išmoka bus mokama atsižvelgiant į nepertraukiamą to darbuotojo darbo stažą toje darbovietėje.
- Daugiau griežtumo laikinojo įdarbinimo įmonėms
Keičiamos nuostatos dėl laikinojo įdarbinimo įmonių. Siekiant apsaugoti jose dirbančius darbuotojus, didinti šių įmonių veiklos skaidrumą, Valstybė darbo inspekcija, nustačiusi pažeidimus, galės išbraukti tokią įmonę iš šias paslaugas teikiančių įmonių sąrašo. Valstybinei darbo inspekcijai išbraukus įmonę iš laikinojo įdarbinimo įmonių sąrašo, įmonė prašymą dėl įrašymo į laikinųjų įdarbinimo įmonių sąrašą galės teikti ne anksčiau kaip po 6 mėn.
- Viršvalandžiai – tik su rašytiniu darbuotojo sutikimu.
Įsigaliojus pakeitimams, darbdavys viršvalandinius darbus galės nurodyti dirbti tik su rašytiniu darbuotojo sutikimu. Tai leis palengvinti viršvalandinio darbo kontrolę, žymėjimą ir tuo pačiu garantuos jo apmokėjimą.
- Lengvinama kreipimosi į Darbo ginčų komisiją tvarka
Dar viena naujovė – teikiant prašymą Darbo ginčų komisijai nereikės nurodyti konkrečios Darbo ginčų komisijos. Iki šiol prašymas išnagrinėti darbo ginčą dėl teisės turėjo būti teikiamas pagal darbuotojo darbovietę. Prašymą bus galima pateikti raštu ar elektroniniu paštu, pasirašiusi elektroniniu parašu ar suformulavusi prašymą tokiu būdu, kuris leidžia prašymą teikiantį asmenį identifikuoti arba patikrinti prašymo autentiškumą.
Reikalinga teisinė pagalba? Registruokitės konsultacijai +37060538755